facebook
EN
                           
EN
Menu
About us
Membership
Become a member



Vlastní připojení lze rozdělit do šesti stěžejních bodů (omluvte rozsáhlost dokumentu - informací je hodně):


  • Ověření signálu

    Obecně platí, že pokud na vysílač přímo opticky vidíte a jste vzdálení do 1 km, nebudete mít s připojením problém (připojení je možné i do 2 km, ale nemusíte dosáhnout plné rychlosti). V případě, že výhledu brání stromy nebo domy, o připojení se ani nepokoušejte, takové spojení (i kdyby se podařilo) se bude chovat špatně a díky slabému signálu ani nebudete přijati za člena. Mapu vysílačů, včetně fotek z jejich střech, na kterých si můžete své bydliště zkusit dohledat, najdete v mapě vysílačů. V případě, že si nejste jisti, zavolejte a my viditelnost ověříme za vás.


  • Výběr a nákup vhodné antény

    Veškeré zařízení včetně kabelů lze pořídit přímo v naší kanceláři (Hněvkovského 1387/2, Praha). Routery i antény u nás pořízené jsou dodávány již nastavené, doma stačí pouze zapojit.

    Pro připojení používejte pouze 5 GHz Airmax AC technologii, tedy kombinované router/anténa jednotky od firmy UBNT.

    Poznámka: Pokud se připojujete na starší M5 vysílač (v mapě označován jako 5G), místo AC antény pořiďte anténu M5. S výběrem poradíme.

    Vhodné AC antény jsou (používejte vždy nejnovější firmware):
    • Loco 5AC nebo NanoBeam 5AC - malé, lehké, levné, do 250m
    • PowerBeam 5AC - verze 300 do 500m, verze 400 do 1km, verze 520 do 2km
    • LiteBeam 5AC - do 700m, levné ale stále výkonné, doporučeno převážně pro oblasti s nižším rušením

  • Zapojení a kabeláž

    Napájecí zdroj je vždy součastí balení. K anténně pořiďte 2 ethernetové kabely (viz obrázek 1 níže). První by měl být kvalitnější (stíněný, černý, venkovní), bude mezi samotnou anténu a první elektrickou zásuvku (tam bude umístěn přiložený napájecí zdroj). Druhý kabel už může být levnější, patří mezi napájecí zdroj a Wi-Fi router. Délka celkové trasy (obou kabelů dohromady) by neměla překročit 80m. Oba druhy kabelů prodáváme v naší kanceláři, a to přímo na metráž.



    Obr.1 - Schéma finálního propojení zařízení

  • Wi-Fi router

    Výběr domácího routeru určitě nepodceňte. Drtivá většina problémů s připojením je způsobena nevhodným nebo nevhodně nastaveným routerem!

    Pokud bydlíte v panelovém domě s větším počtem sousedů nebo vyžadujete vyšší rychlost, pořiďte zcela určitě duální AC router (s frekvencemi 2.4GHz i 5GHz). V panelovém domě se díky 5GHz frekvenci vyhnete rušení od sousedů. Tato frekvence je i díky standardu AC mnohonásobně rychlejší. Ověřené modely jsou (duben 2020) tyto: TP-Link Archer C5 nebo C2, Mikrotik hAP AC2, Netis WF2780. Využít lze i jiné značky (Asus, UniFi), jsou ale dražší a jejich výhody za to nemusí stát. Pokud šetříte, pořiďte alespoň pomalejší TP-Link Archer C50 nebo C20.

    V případě, že se snažíte pokrýt větší prostory (rozsáhlejší byt nebo vícepatrový dům), doporučujeme pořídit routery dva a propojit je mezi sebou ethernetovým kabelem. Vyjde to nejlevněji. Pokud kabelové vedení není možné, lze zkusit tzv. Mesh routery: např. TP-Link Deco, NetGear Orbi, Linksys Velop. Mesh sítě jsou dražší, ale zkušenosti jsou dobré. U více routerů pozor na správné nastavení vysílacích kanálů.

  • Připojení s UBNT anténou

    Všechny naše vysílače jsou otevřené pro přímé připojení a funguje na nich DHCP server. V praxi to znamená, že svoje zařízení v jeho webovém nastavení na vysílač připojíte (vyberete ho ze seznamu okolních sítí), zvolíte získavat IP adresu automaticky a po otevření internetového prohlížeče budete automaticky přesměrováni na registrační stránku JM-Netu.

    Technické poznámky pro použití UBNT zařízení:

    1. U AC antén používejte firmware nejméně 8.7.0. U starších M5 antén pak nejméně 6.2.0. Se starší verzí se anténa nemusí spojit.

    2. Při výběru sítí preferujte vysílače obsahující v názvu písmena "AC" - např.:
      CZFree.jmnet.cz-Alex[5JAC] značí Airmaxovou AC sektorovou anténu mířící od vysílače jižním směrem.

    3. Síla signálu -80dB je horší než síla signálu -50dB (je to obráceně). Síla signálu by měla být ideálně mezi -40db a -55dB. Signál nutný pro přijetí za člena je alespoň -65 dBm (doporučujeme mít lepší jak -55 dBm).

    Obecný postup nastavení všech UBNT zařízení:

    Poznámka: Starší M5 antény (bez AC) požadují při přechodu na další stránku nastavení vždy kliknutí na tlačítko "Change". Současné AC antény tlačítko "Change" nepotřebují.

    1. UBNT, zdroj a počítač zapojte podle obrázku 2 níže. POE do UBNT antény, LAN do počítače (neprohodit!). Wi-Fi router zatím nezapojujte.


      Obr.2 - Schéma propojení zařízení při instalaci

    2. Síťové kartě počítače nastavte statickou IP adresu 192.168.1.1 s maskou 255.255.255.0 (Ovládací panely, Centrum síťových připojení a sdílení - Změnit nastavení adaptéru - pravým tlačítkem na síť Ethernet (či na Připojení k místní síti) - Vlastnosti - Protokol TCP/IPv4 - Vlastnosti).

    3. Otevřete internetový prohlížeč, zadejte adresu http://192.168.1.20, zvolte region Česká republika, jazyk English, zaškrtněte souhlas s podmínkami UBNT a přihlašte se pomocí jména ubnt a hesla ubnt. Některé verze antén v tuto chvíli vyžadují zadání nového přihlašovacího jména a hesla - nastavte podle potřeby a zvolené údaje si zapište!!

    4. U AC antén klikněte v levém menu na ozubené kolečko. U novějších verzí firmwaru jsou místo ozubeného kolečka rovnou jednotlivé záložky (viz níže).

    5. V záložce Network nastavte:
      • Network Mode: Router
      • WAN Interface: BRIDGE0 nebo WLAN0
      • WAN IP Adress: DHCP
      • NAT: Ano
      • SIP: Ne, PPTP, FTP i RTSP: Ano
      • Block management address: Ne (některé verze toto nastavení nemají)
      • Auto IP Aliasing: Ne
      • LAN IP Address: 192.168.4.1
      • DNS Proxy: Ano (některé verze toto nastavení nemají)
      • DHCP Server: Enabled
      • Range Start: 192.168.4.100
      • Range End: 192.168.4.200
    6. V záložce Wireless:
      • Pro starší verze firmwaru (méně jak 8.7.0) nastavte Wireless Mode: Station PTMP (u starých M5 antén Station)
      • Pro novější verze firmwaru (8.7.0 a více) se pouze ujistěte že jsou oba přepínače Access Point i PTP Mode vypnuté
      • Channel Width: Auto (20/40 MHz)
      • U položky SSID klikněte na tlačítko Select
      • Počkejte na kompletní seznam nalezených sítí, až potom si ho seřaďte podle signálu, puntíkem vyberte náš vysílač (seznam názvů najdete na této stránce. Pozor, např. hodnota -50dB je lepší než -70dB. Ideální hodnota je kolem -40 až -50dB. Horší jak -60 dB už může být problém. Se signálem horším jak -65 nebudete přijati za členy.
      • Klikněte na Select a zkontrolujte předvyplnění názvu vysílače do kolonky SSID
    7. V záložce Services:
      • Secure Connection (HTTPS): Ano
      • Discovery: Ano
      • CDP: Ano
    8. V záložce System:
      • Pokud vás anténa zatím heslo změnit nedonutila, nastavte si pomocí Change password nové heslo do UBNT. Heslo si zapište (!) budete ho potřebovat minimálně při tisknutí přihlášky po registraci (systém přihlášku nepovolí zobrazit bez změněného hesla).

    9. Nyní je vše připraveno, klikněte na Save Changes (nebo Change a následně Apply u M5 antén)

    10. V počítači nastavte zpět automatické zjišťování IP adresy přes DHCP (viz krok 1) a máte hotovo. Domácí Wi-Fi router můžete nyní zapojit podle prvního obrázku na této stránce. Pozor na případnou kolizi IP rozsahů (pro LAN rozhraní svého routeru již nemůžete zvolit 192.168.4.X, ale např. 192.168.1.X).

    Poznámka1: IP adresa 192.168.1.20 se tímto návodem změní na 192.168.4.1 - pro pozdější administraci používejte už tuto adresu.

    Poznámka2: Od cca 10/2021 mohou některé vysílače používat frekvenci vyšší jak 5700 MHz. Tato frekvence není ještě ve všech firmwarech povolená. Pokud se to týká i vašeho vysílače, naleznete v našem seznamu vysílačů upozornění. Nastavení antény může být v takovém případě složitější a doporučujeme nás kontaktovat (obecně se musí změnit Country z Czech Republic na Licensed a někdy i naklikat Frequency List).

    Poznámka3: Někdy se můžete setkat se starým firmwarem, kvůli kterému se anténa na vysílač nepřipojí. Zajistěte firmware v anténě minimáně 8.6.2 (nebo 6.2.0 u M5 antén). Nový firmware lze stáhnout na https://www.ubnt.com/download. Verze se liší podle typu antény (XM, XW, WA XC atd.).

    Poznámka4: Pokud již členem jste a instalujete si jen novou anténu, v tuto chvíli bude anténě přidělena nová IP adresa (zjistíte ji na www.jmnet.cz/ip). Bez spárování této adresy nebude připojení fungovat. Můžete použít párovací kód, který jste dostali při nákupu antény v naší kanceláři, nebo nám zavolejte pro ruční spárování.

    Poznámka5: Snažte se ve své domácí síti používat rozsahy 192.168.x.x. Pokud byste používali rozsah 10.x.x.x, mohli byste se dostat do kolize s rozsahy naší sítě (používáme minimálně rozsahy 10.37.x.x, 10.38.x.x., 10.39.x.x a 10.41.x.x.), zbytek CZFree používá ale i mnoho dalších adres z tohoto rozsahu.


  • Registrace

    Posledním krokem je aktivace uživatelského účtu. Po správném připojení navštivte stránku http://www.jmnet.cz/registrace, kde se poprvé přihlásíte. Využít můžete své přihlašovací údaje z dřívější registrace nebo si zaregistrujete nový účet (úspěšná registrace je podmíněna kliknutím na odkaz zaslaný do emailu, na něj je třeba kliknout do jedné hodiny od registrace!). Při prvním přihlášením by mělo dojít ke spárování vašeho zařízení (wifi routeru nebo antény) a účet se převede do tzv. čekatelského typu. Do 14 dnů je nutno požádat o členství zasláním podepsané přihlášky (tu naleznete k vytištění v sekci Přihláška po přihlášení do svého účtu). Účet je zrušen, pokud k tomu nedojde.

    Celý proces registrace je možno shrnout do následujících kroků:

    1. Návštěva stránky www.jmnet.cz/registrace skrze nainstalované zařízení
    2. Přihlášení již existujícími údaji (samoinstalace) nebo založení nového uživatelského účtu
    3. Prvotní spárování antény či wifi routeru podle instrukcí
    4. Do jedné hodiny vyzvednutí emailu a kliknutí na odkaz v něm
    5. Tisk (nebo přepis) přihlášky (po přihlášení v sekci Přihláška), podepsání, zaslání emailem nebo poštou
    6. Uhrazení prvního členského příspěvku (informace po přihlášení v sekci Finance) a čekání na přijetí za člena (cca do týdne)

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás obraťte po telefonu, emailem, v kanceláři nebo na pravidelných srazech každý první čtvrtek v měsíci.